sow-korytniki.pl

Poniżej zamieściliśmy naszym zdaniem interesujące publikacje na różne tematy. Jeśli jesteś autorem ciekawego artykułu i chcesz, aby znalazł się w naszym serwisie zapraszamy do współpracy. Wystarczy skorzystać z formularza kontaktowego.

Czym jest przemoc domowa?

Osoby doświadczające przemocy domowej często nie przyznają się do swojego problemu, nie szukając tym samym żadnej pomocy i pozostając ofiarą. Istnieje wiele instytucji, które specjalizują się w ochronie osób krzywdzonych. Jeżeli znajdujesz się w takiej sytuacji, nie wstydź się prosić o pomoc. Problem ten dotyka wielu osób, nie musisz zostać z nim sam/sama.

Czytaj więcej: Czym jest przemoc domowa?

Za co musi zapłacić ojciec dziecka pozamałżeńskiego po porodzie

Matka dziecka pozamałżeńskiego ma prawo domagać się od jego ojca pokrycia części wydatków związanych z ciążą i porodem. Może też żądać, by opłacił on koszty jej trzymiesięcznego utrzymania po porodzie.

Czy partner musi finansować poród

W zeszłym miesiącu urodziłam dziecko, którego ojciec nie jest moim mężem. Mimo że uznał dziecko, nie chce się dokładać do jego utrzymania. Czy mężczyzna, za którego nie wyszłam za mąż, ma obowiązek dokładać się do wydatków związanych z porodem?

Czytaj więcej: Za co musi zapłacić ojciec dziecka pozamałżeńskiego po porodzie

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.
Zarówno sprawca jak i ofiara doświadczają destrukcyjnego wpływu przemocy. Choć najwięcej szkód doznaje osoba, która tej przemocy doświadcza (jest słabsza i nie potrafi się bronić), sprawca również ponosi jej konsekwencje (psychologiczne, społeczne, moralne i prawne).

Czytaj więcej: Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Czym jest "Niebieska Karta"

„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie i służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą, oraz jako dowód w sprawach sądowych.

Kto zakłada „Niebieskie Karty”

„Niebieska Karta” może zostać założona Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Czytaj więcej: Czym jest "Niebieska Karta"

Przemoc w Rodzinie

"Człowiek jest słaby, kiedy staje się ofiarą, ale być może jest jeszcze słabszy, kiedy staje się oprawcą. Człowiek jest słaby, ale ten słaby człowiek może być mocny w Krzyżu Chrystusa..."  Zacznijmy od definicji: "Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienia i szkody."

Czytaj więcej: Przemoc w Rodzinie

Strona 1 z 2

Kontakt

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie


37-741 Krasiczyn
Korytniki 14
Tel./Fax.:16 671 85 94
e-mail: kontakt@sow-korytniki.pl


 soskorytniki

 10663916

Online

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Polecane